sodrateatern.com använder cookies för att förbättra din upplevelse och samla in anonymiserad data om dina besök. Genom att genom att använda sidan godkänner du detta. Vill du veta mer om cookies, klicka här

Södra teatern

På Södrans scener 2019

Södra Teaterns konstnärliga ledare och programchef Fredrik Granberg listar årets programpunkter och akter på Södra Teatern.

Läs också: 2019 års viktigaste händelser på Mosebacke

 

Listan består av ett urval och är kronologiskt ordnad. 

Ron Pope

Wishbone Ash

Adolphson & Falk

Nobelstiftelsen

Blackout

The Midnight

Gavin James

BLACK PAISLEY – Back In Bloom

Tech N9ne

Teitur

Startracks 25 år

Heavy Metal Action Night

Bomrani

Low

Män kan inte våldtas x 20

Rich Hall

Wounded Animals

Valsaland Med Stockholms Gosskör

GZA

Highasakite

Eivør

Laibach

Sonata Arctica

KSMB

Devin Townsend

Vikken ära Tompa Eken

Refused, Weeping Willows, Teddybears, Moneybrother, Nomads, Sator, Asta Kask, Strindbergs, No fun at all, The Baboon Show, De lyckliga kompisarna, Troublemakers, Psykbryt, KSM3, Adam Nilsson

Leon

Finskt Disco

SALSA at Kägelbanan!

Åre Sessions Pre-Party

Karsten Torebjer

En oförglömlig historia

Familie Flöz – Hotel Paradiso

Årets Selma 2019

Världspoesidagen

MANNEN MYTEN // MÄN

Gelato Sthlm Sûd

Mosquito & Barracuda

La Yoût

Hip Hop Karaoke

Klubb La Reina

Bangers’n’Mash

Broken Hearts Club

Klubb Fuldans

Tomas Andersson Wij

Sharon van Etten

Hang Massive

Amira Medunjanin

Dia Psalma

Selma & Gustaf

Lisa Miskovsky

Billie The Vision & The Dancers

Nicolai Dunger

Tap dance festival

Ziggy Alberts

Bullet och The Vintage Caravan

Milk Carton Kids

Barrie

Orchestra Baobab

Choir Club

Sasha Sloan

Son Volt

Justin Townes Earle

Ryan Bingham

Lucy Dacus

Low Cut Connie

Dawn Landes

Daniel Romano

Bror Gunnar Jansson

Johan Airijoki & Malmfältens Rockklubb

Paul Cauthen

Kristofer Åström

Michaela Anne

Vilma Flood

David Ritschard

Worry Dolls

Bergen

The Legendary Schack Shakers

The Reputations

Dungen

Intervals

Bob Hund

Death Grips

Grandmaster Flash

Way Out West pre-party

Lisa Ekdahl

Emil Jensen

Plura

Tomas Andersson Wij spelar med: Mauro Scocco

Uno Svenningsson

Sarah Dawn Finer

Lisa Nilsson

Linnea Henriksson

Between the Buried and Me

Albin Lee Meldau

Atomic Swing

Little Jinder

Markus Krunegård

Eric Gadd

Joel Lyssarides

Cirkus Cirkör – Bloom x20

Mellan hjärta och disco

The Soul Experience

Eleine

Amanda Palmer

Isabella Lundgren

Oddjob

Stefan Sundström

CajsaStina Åkerström – Äventyret börjar här

Stockholm Burlesque Festival

Edda Magnason

Crash course i årets Nobelpris

Attentat

Eric Palmqvist

Deportees

Ta det som en man x7

Hur kan vi? Live

PNKSLM

Radical Face

Matt Simons

Joey DeMaio

Ola Magnell

Cellar Darling

Tibble Transibiriska

Abramis Brama och Hellsingland Underground

Sassy 009

Nicole Sabouné

Tarantula Waltz

Mammas Nya Kille – firar jul på måfå x7

Maia Hirasawa & Carl Einar Häckner

Anna Stadling

Albin Lee Meldau julkonsert

Pernilla Andersson

Thundermother

Winter is Blue – en julkonsert med First Aid Kit, Maja Francis och Amanda Bergman x3