Sebastian Murphy från Viagra Boys sitter sent en natt i en turnébuss någonstans i Europa, bredvid den vikarierande saxofonisten Isak Hedtjärn. De lyssnar på ballader av Albert Ayler, tidiga punkband och bröllopsmarscher av Gössa Anders. Osökt kommer de in på en gemensam favorit: Fred Åkerströms Bellmantolkningar – Glimmande nymf, Stolta stad.
Den till synes obefintliga röda tråden börjar plötsligt lysa starkt. Kopplingen mellan jazzen, punken, folkmusiken och barocken blir svår att bortse från. Uttrycket och energin är desamma: det oborstade och smäktande, misären och kompromisslösheten.
Några år senare hör Sebastian av sig, angelägen om att göra den här musiken rättvisa. Och det måste ske tillsammans med Svenska Folkjazzkvartetten, där Isak – ihop med saxofonisten Jonas Liljeberg, trumslagaren Anton Jonsson och basisten Vilhelm Bromander – vanligtvis låter spelmansmusik och jazz flyta samman.
Nu kliver de upp på Södra Teaterns scen för att för första gången presentera sina Bellmantolkningar.
Datum & tider
- Torsdag 14 maj 2026Dörrar17:00På scen19:30

