sodrateatern.com använder cookies för att förbättra din upplevelse och samla in anonymiserad data om dina besök. Genom att genom att använda sidan godkänner du detta. Vill du veta mer om cookies, klicka här

Södra teatern

Kontakt & öppettider

Mosebacke Torg 1–3, 116 46 Stockholm

Allmänt och kvarglömt: info@sodrateatern.com

Påskhelgens öppettider

Skärtorsdag den 18 april: Restaurang Mosebacke 11.00–14.00 (lunch) | 17.00– (à la carte)
Champagnebaren: 17.00–00.00 (bar & klubb)
Södra Bar: 22.00–03.00 Mosquito & Barracuda (klubb)
Långfredag den 19 april: Restaurang Mosebacke stängd
Champagnebaren: 17.00–00.00 (bar)
Södra Bar: 22.00–03.00 Broken Hearts Club (klubb)
Påskafton den 20 april: Restaurang Mosebacke 11.00–16.00 (brunch)
Champagnebaren: 17.00–00.00 (bar)
Södra Bar: 22.00–03.00 Klubb Fuldans (klubb)
Påskdagen den 21 april: Restaurang Mosebacke 11.00–16.00 (brunch)
Annandag påsk den 22 april: Restaurang Mosebacke stängd
Tisdag den 23 april: Restaurang Mosebacke 11.00–14.00 (lunch) | à la carte stängd
Onsdag den 24 april: Restaurang Mosebacke 11.00–14.00 (lunch) | à la carte stängd

Biljettkassa/reception

08-480 044 00 (vi svarar i mån av möjlighet) / biljettkassan@sodrateatern.com

Måndag–fredag: 09.00–16.00 (Lunchstängt 11.30–12.00)
Lördag & söndag: Två timmar innan föreställning på Stora Scen.

Vid evenemang på Kägelbanan och Mosebacketerrassen öppnar biljettkassan en timme innan evenemanget börjar. Avvikelser kan dock förekomma, se information för respektive evenemang i programkalenderariet.

Restaurang Mosebacke (entréplan)

08-480 044 01 / bordsbokning@sodrateatern.com

Lunch: måndag–fredag 11.00–14.00
À la carte: onsdag–lördag 17.00–23.00
Brunch: lördag & söndag 11.00–16.00
Klubb: fredag & lördag 22.00–03.00

Södra Bar (våning 3)

En timme innan föreställning på Stora Scen.
Vill du hyra Södra Bar? Läs mer här.

Mosebacketerrassen

Nya Mosebacketerrassen öppnar sista helgen i april.

Måndag–söndag: 11.00–23.00.

Champagnebaren (våning 7)

Fredag & lördag från klockan 17.00, med reservation för undantag då Champagnebaren är abonnerad.
Vill du hyra Champagnebaren? Läs mer här.


Med reservation för ändringar.

Kontakta oss

Samuel Laulajainen
VD / CEO
samuel.laulajainen@sodrateatern.com

Jessica Nordstrand
Ekonomichef / CFO
08-480 044 12
jessica.nordstrand@sodrateatern.com

Möten- och Eventavdelning

Therese Granberg
Möten- och eventchef / Head of Meeting & Event
Mötes- & eventförfrågningar
08-480 044 05
therese.granberg@sodrateatern.com

Mikaela Landeström
Projektledare / Project Manager
08-480 044 06
mikaela.landestrom@sodrateatern.com

Emilia Åkesson
Säljprojektledare / Sales project manager
08-480 044 19
emilia.akesson@sodrateatern.com

Programavdelning

Fredrik Granberg
Programchef & konstnärlig ledare / Manager Program & Artistic Director
Konsert- och evenemangsförfrågningar
08-480 044 08
fredrik.granberg@sodrateatern.com

Sandra Sundler
Produktionsassistent / Production Assistant
08-480 044 09
sandra.sundler@sodrateatern.com

Filip Adamo
Nöjesansvarig
filip.adamo@sodrateatern.com

Marknad och kommunikation

Karin Bernhardsson
PR- & marknadsansvarig / PR & marketing manager
08-480 044 15
karin.bernhardsson@sodrateatern.com

Södra Teaterns pressrum

Teknikavdelning

Stefan Sydell
Teknisk chef / Technical Manager
08-480 044 14
stefan.sydell@sodrateatern.com

Restaurang & bar

Fredrik Bergman
Food & Beverage Manager